Wybierz swój kraj lub region

Teraz jesteś w Poland (Polski)
Strona główna / Wiedza / Arjo Blog / Czy w procesie oceny mobilności pacjenta uwzględnionych jest tych 7 czynników?

Czy w procesie oceny mobilności pacjenta uwzględnionych jest tych 7 czynników?


2023-04-11T22:00:00.0000000Z

Międzynarodowe normy dotyczące ręcznego przemieszczania osób w sektorze opieki zdrowotnej omawiają różne metody oceny1. Najważniejsze transfery odbywają się kilka razy w ciągu dnia. Ocena ryzyka pomaga w określeniu najodpowiedniejszego działania i sprzętu dla danej sytuacji i wykonywanej czynności. Wspiera to sprawność ruchową i zmniejsza ryzyko urazów opiekunów.

„Pierwszym krokiem w procesie oceny jest zrozumienie możliwości danej osoby i tego, gdzie są potrzebne wskazówki lub pomoc”

 

Oto 7 czynników do uwzględnienia:
  1. Choroby i uwarunkowania fizyczne, takie jak zapalenie stawów, udar mózgu, choroba Parkinsona, cukrzyca, choroby serca i płuc, mogą wpływać na mobilność. Opiekun musi zaplanować i zapewnić opiekę, wsparcie i pomoc w zależności od stopnia pogorszenia funkcjonowania osoby oraz np. zagrożeń związanych z utrzymywaniem równowagi, sztywnością stawów, utratą czucia, bólem lub lękiem.
  2. Można wówczas ustalić sprawność ruchową w celu zidentyfikowania najbardziej odpowiedniego sprzętu i rozwiązań w zakresie przenoszenia, aby poprawić lub utrzymać ten poziom funkcjonalności.
  3. W miarę możliwości należy zawsze brać pod uwagę preferencje i możliwości pacjenta/pensjonariusza.
  4. Zdolność poznawcza i stan emocjonalny to ważne czynniki, które należy uwzględnić, ponieważ mogą one wpływać na poziom mobilności danej osoby. Na przykład mobilność osoby cierpiącej na demencję może zmieniać się w ciągu dnia, w zależności od jej stanu poznawczego. Aktywność w codziennym życiu i wybory opiekunów mogą prowadzić do trudności w sprawowaniu opieki nad osobami cierpiącymi na demencję.
  5. Otoczenie/środowisko, takie jak przestrzeń, potencjalne niebezpieczeństwo poślizgnięcia się lub potknięcia, przeszkody, oświetlenie itp., powinno być ocenione w celu maksymalizacji bezpieczeństwa pacjenta i opiekuna.
  6. Liczba wymaganych opiekunów oraz możliwości realizacji opieki indywidualnej. Należy przyjrzeć się wszystkim rutynowym zabiegom, w tym częstotliwości przenoszenia i zabiegów higienicznych oraz wszelkim różnicom w rytmie dnia.
  7. Poziom umiejętności opiekuna — szkolenie w zakresie bezpiecznej opieki nad pacjentem i praktyk mobilności jest niezbędne i powinno być wykonane zgodnie z lokalnymi zasadami i najlepszymi praktykami międzynarodowymi.

Pobierz Podsumowanie dowodów klinicznych dotyczących przenoszenia pacjentów

Pobierz

Zamów prezentację naszych rozwiązań do przemieszczania pacjentów

Poznaj zalety naszych rozwiązań do przemieszczania pacjentów podczas spersonalizowanej prezentacji prowadzonej przez przedstawiciela Arjo. Kliknij tutaj, aby zamówić prezentację.

Skontaktuj się z nami aby poznać nasze rozwiązania

Źródła:

1. ISO/TR 12296:2012 Ergonomics — Manual Handling of People in the Healthcare Sector, 2012

 

Strona zawiera materiały przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów z branży medycznej lub farmaceutycznej (przedstawiciele zawodów medycznych, w tym pracownicy aptek, laboratoriów diagnostycznych, podmiotów leczniczych, itp.).

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą z branży medycznej lub farmaceutycznej zaznacz to w odpowiedzi poniżej. W przeciwnym razie uzyskasz dostęp do materiałów niedopuszczalnych dla Ciebie ze względu na obowiązujące przepisy prawa dotyczące reklamy wyrobów medycznych.

Nie jestem profesjonalistą
Kontakt